הידרותרפיה לפיגור שכלי

טיפולי הידרותרפיה לסובלים מפיגור שכליכל המומחים בתחום הפיגור השכלי תמימי דעים כיום בנוגע לכך שהטיפול בלוקה בפיגור שכלי צריך להתבצע במסגרת רב מקצועית בהתאם למוגבלויות שמהוות את מנת חלקו של המטופל. כיום ברור לכל העוסקים בתחום שהטיפול צריך להתאים באופן אישי לכל מטופל ומטופל בהתאם לקשיים עמם הוא מתמודד ובהתאם ליכולת של המטופל לעמוד בטיפולים השונים.

כך לדוגמא כיום נהוג לשלב במערך הטיפולים פסיכולוג או פסיכיאטר על מנת להתמודד עם הבעיות הרגשיות והנפשיות, קלינאית תקשורת על מנת לטפל בבעיות בתחום השפה והתקשורת, מרפאים בעיסוק, מטפלים באמצעות בעלי חיים ועוד.

סוג נוסף של טיפולים שבשנים האחרונות נמצא בשימוש אינטנסיבי בקרב הלוקים בפיגור שכלי נקרא הידרותרפיה. מדובר על למעשה על טכניקה טיפולית השואבת את השראתה מתחום הפיזיותרפיה אם כי הטיפול ההידרותרפי מבוצע בבריכה טיפולית.

מה זה בדיוק הידרותרפיה?

הידרותרפיה היא טכניקה טיפולית שעושה שימוש בתכונות המיוחדות של המים על מנת לטפל במטופלים הסובלים ממגוון רחב של בעיות נפשיות, פיזיות והתנהגותיות לרבות בסובלים מפיגור שכלי. הטיפול מתקיים כפי שציינו בבריכה טיפולית ובמהלך הטיפול המטופלים בדרך כלל צפים תוך כדי ביצוע תרגילים שונים בהדרכת המטפל.

הלחץ ההידרוסטטי של המים מאפשר למטופלים לשמור על היציבות שלהם במהלך הטיפול ובנוסף לכך, לא ניתן למעוד וליפול במהלך הטיפול ולפיכך הטיפול מתאים במיוחד לאנשים הסובלים מבעיות יציבה, חולשת שרירים, בעיות שונות במוטוריקה הגסה ועוד. במהלך הטיפול ניתן לעבוד על מערכת השרירים והשלד, לשפר את הגמישות, לשחרר עומסים או שרירים תפוסים, לחזק את השרירים השונים, לסייע להקלה בכאבים כרוניים ועוד.

יתרונות ההידרותרפיה לסובלים מפיגור שכלי

היתרונות של ההידרותרפיה לאנשים הסובלים מפיגור שכלי רבים ומגוונים. להלן כמה מהם על קצה המזלג:

  • רבים מהסובלים מפיגור שכלי סובלים בנוסף ממגוון רחב של בעיות מוטוריות. באמצעות הידרותרפיה ניתן להתאמן על ביצוע פעולות שבסביבה יבשה נחשבות כקשות לביצוע וכך להרגיל את הגוף לבצע אותן בסביבה בטוחה ונעימה.
  • הסביבה של הבריכה הטיפולית משרה על המטופלים שלווה ורוגע ולפיכך נחשבת כאידיאלית עבור מטופלים הלוקים בפיגור שכלי שמרגישים חרדה או לחץ במהלך טיפולי הפיזיותרפיה הרגילים.
  • הטיפול בבריכה הטיפולית נחשב כעדין במיוחד ומתאים גם עבור מטופלים בעלי פיגור שכלי הסובלים מבעיות חמורות במערכת השריר והשלד, הקואורדינציה והמוטוריקה.

מעבר לכך שהטיפול ההידרותרפי מסוגל להביא לשיפור ביכולת המוטורית, להפחית את דרגת החומרה של כאבי השרירים, לחזק את השרירים ולשפר את הקואורדינציה, הרי שבאמצעות טיפול מתאים ניתן לטפל גם במגוון רחב של בעיות התנהגותיות ורגשיות.

הקלות שבה ניתן לבצע תרגילים שונים בבריכה הטיפולית מביא לשיפור בתחושת המסוגלות של המטופל, האווירה הרגועה השוררת במהלך הטיפול בבריכה הטיפולית מאפשרת למטופל למצוא את האיזון ואת המרכז הפנימי שלו ובשלב מאוחר יותר, ניתן ליהנות מפירות הטיפול גם במהלך החיים הרגילים שמחוץ לבריכה.

באיזה גיל ניתן להתחיל לעבור טיפולי הידרותרפיה?

באופן עקרוני טיפולי ההידרותרפיה מתאימים ואף מומלצים לבני כל הגילאים, מקטן ועד גדול וכיום בכל רחבי הארץ פועלות בריכות טיפוליות שבהן מטפלים הן בתינוקות בני כמה חודשים והן בקשישים.

מאחר וישנה חשיבות עליונה להתאים בין צרכי המטופל והאתגרים עמם הוא מתמודד לבין התכנית הטיפולית, הרי שלפני התחלת הטיפול יש לאבחן באופן מדויק את התסמינים מהם סובל המטופל ולמפות את הצרכים שלו ורק לאחר מכן לבנות את תכנית הטיפולים.

כמו כן, מומלץ מאוד לבדוק לפני הפנייה לטיפול כי במקום פועלים מטפלים מנוסים המתמחים בטיפול במטופלים הלוקים בפיגור שכלי.

דילוג לתוכן