גורמים פיזיולוגיים

גורמים פיזיולוגיים לפיגור שכליפיגור שכלי יכול להיות תוצאה של מגוון רחב של גורמים. מאחר ומדובר על מגוון כה רחב, הרי שנהוג לסווג את הגורמים השונים לכמה קבוצות מרכזיות כשבין היתר מדובר על גורמים גנטיים, כרומוזומליים, סביבתיים ועוד. במאמר שלפניכם נדון בגורמים הפיזיולוגיים תוך התמקדות בגורמים שמתרחשים לאחר הלידה.

הכוונה היא למצבים שבהם בא לעולם תינוק בריא או בעל פוטנציאל אינטלקטואלי תקין ובעקבות נסיבות מסוימות שהתרחשו בשלב מסוים במהלך הינקות או הילדות, החל לסבול מפיגור שכלי.

לידת פג

כיום ידוע כי פגים, לרבות פגים בעלי חומר גנטי תקין ללא כל בעיה גנטית או כרומוזומלית נמצאים בסיכון ללקות בפיגור שכלי. ככל שהתינוק נולד בשלב מוקדם יותר של ההריון ובמשקל לידה נמוך יותר, כך הסיכוי לפיגור שכלי גבוה יותר בהתאמה. במידה ומדובר על פגים שמשקל הלידה שלהם היה נמוך מקילוגרם אחד, מדובר על סיכוי גבוה במיוחד.

הסיבה לכך נעוצה בעובדה שכאשר ההריון לא הושלם עד סופו והתינוק בא לעולם טרם זמנו, המערכות הפיזיולוגיות השונות שלו לא מפותחות עדיין. ככל ששלב ההריון בו התרחשה הלידה מוקדם יותר, כך המערכות השונות פחות מפותחות. כך למשל בדרך כלל ניתן לראות בפגים חוסר התפתחות של מערכת העיכול המחייב הזנה מיוחדת דרך הווריד, חוסר התפתחות של מערכת הנשימה המחייב ביצוע של הנשמה מלאכותית ועוד.

לא תמיד ניתן לספק לפג את התנאים האופטימאליים להתפתחות התקינה של מערכת העצבים המרכזית מחוץ לרחם ולפיכך במקרים רבים הפיגור השכלי הינו בלתי נמנע.

פגיעות ראש

באופן עקרוני לקות שכלית או פיגור שכלי יכולים להתפתח גם כאשר התינוק בא לעולם עם מערכת עצבים מפותחת לחלוטין. מצבים כאלו נדירים יחסית אך בהחלט יכולים להתקיים. כל פגיעה פיזית במוח שנוצרת כתוצאה מפציעת ראש, יכולה להוביל לפיגור שכלי, אך הכוונה היא לפגיעה שנוצרה לפני גיל שמונה עשרה ובדרך כלל בתקופת החיים המוקדמת. המוח עובר במהלך שנות החיים הראשונות תהליך התפתחות מואץ וכל פגיעה פיזית במוח יכולה להוביל להתפתחות לא תקינה ולפיגור שכלי.

הפגיעה המוחית יכולה להיות תוצאה של חבטה מכוונת במסגרת של התעללות הורית למשל, אך במקרים רבים מדובר על רשלנות שנגרמה בתום לב שהובילה לכך שהתינוק ייפול משידת ההחתלה או מהידיים של האדם שהחזיק אותו. יש לציין כי פגיעה מוחית כתוצאה מטראומה או תאונה עלולה להוביל למוגבלות שכלית בכל גיל, לרבות בגילאים מבוגרים.

בעיות באספקת הדם למוח

המוח הוא הצרכן העיקרי של החמצן בגופנו ודי במספר דקות בהן לא יגיע חמצן למוח בשביל לגרום לנזק בלתי הפיך. חוסר אספקת חמצן למוח נקרא שבץ מוחי ובדרך כלל מדובר על מצב המתרחש באנשים מבוגרים, אך הפגיעה באספקה התקינה של הדם למוח יכולה להתרחש בכל אחד ואחד משלבי החיים.

הפגיעה יכולה להיות תוצאה של כריכת חבל הטבור סביב צווארו של העובר או התינוק למשל. במצב כזה מערכת העצבים הרגישה יכולה להיפגע באופן בלתי הפיך והתינוק יסבול מפיגור שכלי למשך כל ימי חייו. במקרים מסוימים העובר יכול להפעיל לחץ פיזי על חבל הטבור שאחראי על אספקת הדם לעובר לאחר ירידת המים וגם אז אספקת החמצן עלולה להיפגע.

הפגיעה באספקת הדם בדרך כלל מתרחשת במהלך ההריון או במהלך הלידה, אך בהחלט ייתכן גם מצב של פגיעה מוחית בעקבות בעיה באספקת הדם התקינה למוח לאחר הלידה אם בעקבות טביעה, אם בעקבות חנק כמו למשל במקרים של בליעת גוף זר, אם בעקבות התעללות ועוד.

דילוג לתוכן